הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
אתיקה צבאית יהודית
להשאלה

אתיקה צבאית יהודית


דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
46 
46 
גודל (עמ'): 255
מו"ל: ידיעות ספרים, משכל

תקציר

במשך כל שנות קיומו עוסק צבא הגנה לישראל בשאלות של מוסר לחימה. הזיקה העמוקה בין השאלות המוסריות והאתיות לבין השאלות הצבאיות המקצועיות היא חלק בלתי-נפרד ממסורת צה"ל. מסורת זו נטועה עמוק במסורת היהודית.


אתיקה צבאית יהודית עוסק בעיקרו ב"רוח צה"ל" לאור המקורות והערכים היהודיים ולאור מסורת צה"ל עצמו, ובכלל זה סוגיות יסוד כגון חיי אדם, טוהר הנשק, דוגמה אישית ועוד. בנוסף, הספר פורש משנה סדורה של ערכים ועקרונות יהודיים לניהול צבא במדינה יהודית בעתות שגרה ובעתות חירום, ויש בו קווים מנחים להתמודדות עם הדילמות המורכבות שעומדות בפני הצבא.

הרב אלעזר גולדשטיין הוא מרכז פרויקט "אתיקה צבאית יהודית" ב"מכון משפטי ארץ" ומלמד בישיבת ההסדר בעתניאל. משרת במילואים כרב צבאי (סרן במיל') בגדוד שריון.
הרב עדו רכניץ הוא מנהל המחקר ב"מכון משפטי ארץ" ודיין ברשת בתי הדין לממונות "ארץ חמדה – גזית". משרת במילואים כלוחם בתותחנים.


"ספר זה צועד בדרך התורה וההלכה ועוסק בשאלות האקטואליות ביותר לאורה של תורה...בשפה ברורה, נעימה ומתיישבת על הלב"
(מתוך הקדמת הרב יעקב אריאל)


"העקרונות והמקורות המובאים בספר זה יחזקו את רוחו של כל לוחם ומפקד ויעצימו את חוסנו המוסרי של צה"ל. זהו מקור כוחנו הצבאי בשדה הקרב ובשגרה המבצעית"
(מתוך הקדמת הרב אברהם גיסר)

המשך קריאה
  • ISBN: 36249531
  • גודל (עמ'): 255
  • מו"ל: ידיעות ספרים, משכל
  • Publishing Date: 29/04/2013
  • שם המחבר: אלעזר גולדשטיין, עדו רכניץ
  • זמין להשאלה: כן

מוסר הצבא הישראלי

הקדמה מאת הרב יעקב אריאל

רמת גן, יום ג', לסדר "הֵחָלְצוּ מֵאִתְּכֶם אֲנָשִׁים לַצָּבָא",

כ"ז תמוז, תשע"ב

לאחר שגלינו מארצנו, נתרחקנו מעל אדמתנו, נגדע קרן ישראל ולא עסקנו במלחמות יותר - וגם אם פה ושם גויסנו על ידי שלטון זר - לא יכולנו לעסוק בתורת הלחימה הישראלית על פי חוקי התורה.

משחזרנו בעזרת ה' יתברך לארצנו והוקמו מדינת ישראל וצבא הגנה לישראל, חוזר ועולה הצורך לעסוק בשאלות אלה. לו זכינו בכך, היו כל עמי העולם מכירים בזכותנו לשוב, לבנות את ארצנו ולקומם את חורבותינו, ולא היינו זקוקים לאחוז בשלח. אולם משלא זכינו, ועם כל שאיפתנו לשלום אנו נאלצים להשיב מלחמה שערה, יש להעלות מחדש את הלכות המוסר התורניות בשעת מלחמה.

אמנם יש לנו הלכות מלכים ומלחמותיהם, אולם גם הרמב"ם לא נזקק לשאלות אלו למעשה ודן בהן מקופיא ולא מקיבעא. גם המקורות בש"ס שעליהם הוא מסתמך מעטים הם. זאת מפני שכבר בימי חז"ל לא היינו ריבונים לעצמנו ומעטות היו השאלות וממילא גם התשובות.

מלאכה גדולה מוטלת עלינו: לנסות לשחזר מחדש על סמך מקורותינו הלכות נשכחות שלא היו שימושיות זמן רב. איננו ממציאים יש מאין, אלא משחזרים את ההלכות על סמך מקורותינו הנצחיים, כדרכה של תורה בכל נושא חדש העולה על הפרק.

משימה זו אינה קלה, אך אפשרית ואף חיונית. בלעדיה צבאנו עלול לפזול למקורות זרים, שלא רק אינם שלנו, אלא מציגים לעתים עמדה הפוכה משלנו. אמנם התרבות המערבית ינקה ערכי מוסר מתורתנו, אך אלה סולפו לבלי הכר, ממוסר של חסד מזויף וצבוע מכאן ועד אלימות כוחנית ונוראה משם.

עם זאת, יש לבור את הבר מן התבן ולקלוט את אותם ערכים מוסריים שיסודם בתורה ועברו גלגולים שונים בעולם. יש להחזירם לשורשם. בהשראתנו העולם התקדם והתעדן ואין ספק שרוח התורה נוחה מהתעלות הרמה המוסרית בו, למרות שבמקרים רבים היא מילולית מן השפה ולחוץ. רוממות המוסר בפיה וחרב פיפיות בידה. לא מפיה אנו חיים. אולם האמירה עצמה מוכיחה על שאיפה להתקדמות מוסרית בעולם. זו חלק מתוכנית אלוקית שייעודה תיקון עולם במלכות ש-ד-י. הנושא טעון עיון מעמיק ושיקול דעת תורני רציני.

עבודה זו חשובה לא רק ללוחמים בצבא, אלא גם ללוחמים מלחמתה של תורה בעולם הרוח. בהיעדר משנה סדורה, יש המצטטים מכאן ומכאן ציטטות חלקיות וסלקטיביות - המוצאות מהקשרן הכולל של כלל חלקי התורה - ובכך מרבים מבוכה. זו עצמה דוחפת את המעוניין באמת באתיקה צבאית-ישראלית לחפש משענת קנה רצוץ מחוץ לגבולות ישראל.

תורת ה' תמימה משיבת נפש ויש לראותה בתמימותה ובשלמותה. מחד גיסא, יש לנו את נבואת ישעיהו "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים," ומאידך גיסא את נבואת יואל "כֹּתּוּ אִתֵּיכֶם לַחֲרָבוֹת." יש עת מלחמה ויש עת שלום. ועוד כהנה רבות הנבואות. המסרים מורכבים ויש צורך ללבנם ולעורכם בצורה מסודרת.

ספר זה צועד בדרך התורה וההלכה ועוסק בשאלות האקטואליות ביותר לאורה של תורה. בספר מודגשים ההבדלים שבין מוסר הלחימה היהודי לזה של אומות העולם, בשפה ברורה, נעימה ומתיישבת על הלב.

יבורכו הכותבים שלקחו על עצמם מלאכה חשובה זו. ספרם זה מהווה נדבך חשוב נוסף ובסיס לדיונים ובירורים שיבואו בעקבותיו. מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים.

יבורך מכון משפטי ארץ, בראשות הרב אברהם גיסר והרב חיים בלוך. המכון מתמסר יותר מעשור שנים לפיתוח והפצת משפט התורה, ולעיסוק בענייני תורה ומדינה. יעלה המכון ויצליח לטובת העם, הארץ והתורה.