הז'אנרים
כל הז'אנרים

דויד גרוסמן

סופר
סגנון: סיפורת
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות:

 | מישהו לרוץ איתו | נוכחים נפקדים | אשה בורחת מבשורה | יש ילדים זיגזג 

תאריך לידה: 25 בינואר 1954 מקום לידה: ירושלים

על דויד גרוסמן

דויד גרוסמן נולד בירושלים, ליצחק גרוסמן, יליד פולין, ולמיכאלה, ירושלמית. בבית למד לאהוב ספרות, כולל ספרות יידיש. כבר בגיל תשע היה כתב צעיר. אחיו הצעיר, ניר, הוא עיתונאי ספורט. לפני שהחל לכתוב, עבד כמגיש רדיו. לאחר שירותו הצבאי כנגד ביחידה 8200, המשיך גרוסמן בעבודתו ברדיו ולמד באוניברסיטה העברית בירושלים פילוסופיה ותיאטרון.

סיפוריו הראשונים פורסמו בכתב-העת "סימן קריאה". ב-1979, אחרי סיום לימודיו ולפני שפרסם את קובץ סיפוריו הראשון, "רץ", קיבל את פרס ניומן עבור סיפורו "יאני על ההר". "חמורים" קיבל את פרס הארי הרשון ב-1980.

עבד ב"קול ישראל" ככתב וכשחקן תסכיתים, והיה בין מגישי חתול בשק, שם שודר לראשונה כתסכית ספרו "דו-קרב". שם גם שידר עם דני אלדר את הסדרה ההומוריסטית "סטוץ". גרוסמן תרם את קולו לדיבוב דמויות שונות בסדרה פינוקיו במהלך 1981 אשר בה גם דיבבה רעיה אדמוני, חברתו להגשת סדרת התסכיתים "חתול בשק". גרוסמן עזב את תוכניתו ב"קול ישראל" בשנת 1988, כדי למחות נגד ההגבלות שהוטלו על כתבים, במיוחד בנושאי פלסטינים. באותה שנה קיבל את פרס הר ציון בעבור מאמציו לתרום לשלום ולהבנה בין ערבים ליהודים.

גרוסמן נשוי למיכל ולהם נולדו שני בנים ובת - בנם הצעיר אורי, חייל סדיר בחיל השריון, נפל במלחמת לבנון השנייה, יומיים לאחר שגרוסמן, יחד עם עמוס עוז וא. ב. יהושע, ערך מסיבת עיתונאים ודרש ממדינת ישראל להסכים להפסקת אש ולא להרחיב את הלחימה בלבנון כפי שהחליטה לאחר מכן. על פעולתו בזמן המלחמה, כחלק מ"כוח בניה", קיבל בנו צל"ש אלוף.‏[2]

חודשיים לאחר מות בנו, נאם את הנאום המרכזי בעצרת לציון 11 השנים לרצח רבין. נאום זה עורר הדים רבים וזכורים ממנו הביטויים "הנהגה חלולה" ו"אין מלך בישראל", בהתייחסו להנהגה המדינית והצבאית בישראל, ו"לתת לפירומן לעסוק בכיבוי אש" שהתייחס למינויו של אביגדור ליברמן לשר לעניינים אסטרטגיים. גרוסמן קרא לצדדים לחזור למשא ומתן והתייחס לשכול מהצד הישראלי ומהצד הפלסטיני.

מאז שנת 2004 מכהן גרוסמן כנשיא עמותת קשב - מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל. בשנת 2010 נמנה עם מייסדי עמותת "אנו פליטים" המעניקה סיוע משפטי למסתננים מאפריקה המגיעים לישראל.

מקור: ויקיפדיה

דויד גרוסמן ספרים

 • פתק נשלח בשיעור

  פתק נשלח בשיעור


  דרג ספר זה מתוך 5
  5 דירוגים
  3.2
  ממוצע
  להשאלה
 • סוס אחד נכנס לבר

  סוס אחד נכנס לבר


  דרג ספר זה מתוך 5
  38 דירוגים
  3.3
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 42 

  27.3 

 • נופל מחוץ לזמן

  נופל מחוץ לזמן


  דרג ספר זה מתוך 5
  8 דירוגים
  3.1
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • מישהו לרוץ איתו

  מישהו לרוץ איתו


  דרג ספר זה מתוך 5
  32 דירוגים
  3.7
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 42 

  27.3 

 • מומיק

  מומיק


  דרג ספר זה מתוך 5
  7 דירוגים
  3.1
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 33 

  21.5 

 • דבש אריות

  דבש אריות


  דרג ספר זה מתוך 5
  2 דירוגים
  4
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 38 

  24.7 

 • אתי החיים משחק הרבה

  אתי החיים משחק הרבה


  דרג ספר זה מתוך 5
  10 דירוגים
  3.7
  ממוצע
  להשאלה
  46