הז'אנרים
כל הז'אנרים

שרלוט ברונטה

סופרת
סגנון: רומן
מדינה: אנגליה
שפה: אנגלית
יצירות בולטות: ג'יין אייר, שירלי, הפרופסור, וילט
תאריך לידה: 21 באפריל 1816
מקום לידה: ת'ורנטון, יורקשייר. אנגליה

על שארלוט ברונטה

שארלוט הייתה האחות השלישית למשפחת ברונטה, שנולדה אחרי מריה ואליזבת' לכומר פטריק ברונטה ואשתו מריה. אחיה פטריק ברונוול נולד ב-1817, ואחיותיה אמילי ואן אחריו ב-1818 ו-1820 בהתאמה. ב-1820 עברה המשפחה לגור בהות'ורן, והגב' ברונטה נפטרה מאוחר יותר באותה שנה.

מספרים על שארלוט כי היא הייתה הדומיננטית והשאפתנית ביותר מבין אחיותיה שקיבלו כולן חינוך נוקשה בבית אנגליקני מפי אביה הכומר ודודתה האדוקה.

ב-1824 ארבעת האחיות הבכירות לבית ברונטה נשלחו ללמוד בבית הספר שנפתח זה לא מכבר, קראון-ברידג', שכפי שרמזה אליזבת' גסקל (ר' "צפון ודרום") בביוגרפיה שכתבה על שארלוט ברונטה, היו לו כמה קווי דמיון מחרידים לבית הספר הנורא לווד בו למדה ג'יין אייר. התנאים בו היו איומים כמו בלווד והילדות סבלו מקור ומאספקת מזון ירודה. בשנה שלאחר מכן חלו אחיותיה הבכירות של שארלוט, מריה ואליזבת', עזבו את בית הספר ונפטרו. שארלוט ואמילי הובאו הביתה.

ב-1826 הביא הכומר במתנה לילדיו חיילי-עץ למשחק. שארלוט, אמילי, בראנוול ואן שיחקו עם החיילים והחלו לכתוב בפירוט רב את הרפתקאותיהם, את הסיפורים שהמציאו עליהם ואת העולם הדמיוני בו חיו, לו קראו "אנגריה" (Angria).

ב-1831 החלה שארלוט ללמוד בבית הספר רו-הד (Roe Head), אבל עזבה אותו כעבור שנה כדי ללמד את אחיותיה בבית. היא שבה אל בית הספר ב-1835, הפעם כמורה. אמילי למדה באותו בית ספר כתלמידה לזמן מה, אבל התגעגעה מאוד ושבה במהרה להות'ורן. אן החליפה אותה ולמדה בבית הספר בין השנים 1836-1837.  

ב-1838, עזבה שארלוט ברונטה את רו-הד. ב-1839 היא קיבלה משרה כאומנת בבית משפחת סידג'וויק, אבל עזבה כעבור שלושה חודשים ושבה להות'ורן. ב-1841 התקבלה כאומנת אצל משפחת וויט, אבל גם שם עזבה את המשרה אחרי תשעה חודשים ושבה לשהות עם משפחתה.

עם חזרתה להותו'רן, החליטו שארלוט ושתי אחיותיה הנותרות אמילי ואן, לפתוח בית ספר משלהן לאחר שיעשו את ההכנות הדרושות. ב-1842 נסעו שארלוט ואמילי להשלים את השכלתן בבריסל. אחרי חופשה בבית, שבה שארלוט לבדה לבריסל, שם נשארה עד 1844.

עם שובה הביתה החלו האחיות לקדם את פרוייקט בית הספר שתכננו, אשר נחל כישלון חרוץ – אפילו פניה אחת לא הגיעה בעקבות פרסומיהן. באותה שנה גילתה שארלוט את אוסף הפואמות שכתבה אמילי והחליטה לפרסם ב-1846 מקבץ שירה פרי עטן של שלושת האחיות, בשמות הבדויים קארר, אלי ואקטון בל. באותה שנה השלימה שארלוט את הרומן "הפרופסור", שנדחה על ידי הוצאות הספרים. עם זאת בשנה שלאחר מכן פרסמה שארלוט את "ג'יין אייר" ואחותה פרסמה את "אנקת גבהים" (הנופל ממנו בהרבה), ואן פרסמה את "אגנס גריי", כולם תחת שמות העט של "האחים בל".

שארלוט ברונטה קנתה את תהילתה בעיקר בעקבות הרומן "ג'יין אייר", חרף הביקורת הגלומה בו לגבי יחסה של החברה כלפי נשים עניות, הספר הפך כמעט בן לילה ללהיט. ברונטה שחזרה את ההצלחה עם "שירלי" ב-1848 ועם "וילט" ב-1853.

ב-1848 ביקרו שארלוט ואן את המו"ל שלהן בלונדון וחשפו את זהויותיהן. באותה שנה נפטר בראנוול ברונטה, מכור כבד לאלכוהול וסמים, ואמילי נפטרה זמן לא רב לאחר מכן. אן הלכה לעולמה באותה שנה.

ב-1849 ביקרה שארלוט ברונטה בלונדון והחלה להסתובב עם החוג הספרותי, רוכשת לעצמה מכרים חדשים כמו וויליאם ת'אקרי. ב-1850 ערכה ברונטה את כתביהן המגוונים של אחיותיה ופגשה לראשונה את גב' אליזבת גסקל. ב-1851 היא ביקרה בתערוכה הגדולה של לונדון ונכחה בסדרת הרצאות מפי ת'אקרי.

הכומר א"ב ניקולס, ששירת בקהילייה של הות'ורן החל מ-1845, הציע לברונטה נישואין ב-1852. הכומר ברונטה האב התנגד נחרצות, וברונטה שאולי ריחמה עליו אך לא הייתה מאוהבת בו, סירבה לו. הכומר ניקולס עזב את הקהילייה בשנה לאחר מכן, ובאותה שנה פרסמה ברונטה את "וילט".

ב-1854 לעומת זאת, נחלשה התנגדותו של הכומר ברונטה לנישואין, ושארלוט וניקולס התארסו. ניקולס שב להות'ורן, שם נישאו השניים. על פי פרשנויות שונות לאירועים ניכר היה כי ברונטה מעריכה את ניקולס אך אינה מאוהבת בו.

ב-1854, ברונטה שציפתה לילד, לקתה בדלקת ריאות. ישנה סברה, שמבוססת ככל הנראה על האבחנה המודרנית שברונטה סבלה מדיכאון, כי חרף העובדה שהמחלה הייתה ניתנת לטיפול, במודע או שלא במודע ראתה ברונטה במחלה הזדמנות לשים קץ לחייה והיא נפטרה אחרי תקופה ממושכת ומייסרת, ככל הנראה כתוצאה מהתייבשות.

היא נפטרה ב-31 במרץ 1855 בהות'ורן, יורקשייר, באנגליה.

ספריה נחשבים לספרות מופת קלאסית, יצירה פמיניסטית בועטת וחתרנית שמרדה נגד מוסכמות התקופה לגבי מגדר ומעמד. 

שרלוט ברונטה ספרים

 • ג'יין אייר

  ג'יין אייר


  דרג ספר זה מתוך 5
  6 דירוגים
  4.3
  ממוצע
  להשאלה

  במקום 37 

  22.2