הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
21 דירוגים
3 ממוצע
1
5
2
4
3
3
4
3
5
6
0
13 סיבות
להשאלה

13 סיבות

ג'יי אשר
להשאלה

דרג ספר זה מתוך 5
21 דירוגים
3 ממוצע
1
5
2
4
3
3
4
3
5
6
0
37 
37 
גודל (עמ'): 250
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר

תקציר

קליי ג'נסן, תלמיד תיכון שקט וביישן, חוזר הביתה מבית הספר ומוצא חבילה משולח אלמוני ליד דלת הכניסה. עם פתיחתה, הוא מגלה שבע קלטות שהוקלטו על ידי האנה בייקר, אהבתו הראשונה ששמה קץ לחייה זמן קצר לפני כן.
בקלטות, האנה מסבירה מהן שלוש עשרה הסיבות שבגללן החליטה לשים קץ לחייה, והן מועברות בין שנים עשר המעורבים בשיטת "מכתב שרשרת", כשלכל אחד מוקדשת קלטת שמסבירה את הקשר שלו להחלטה (עבור אחד מהם מוקדשות שתי קלטות). על מנת שהקלטות יועברו בין כל שנים עשר המוערבים, האנה, לפני מותה, שלחה סט קלטות נוסף לאדם אלמוני, והבהירה בתחילת הקלטת הראשונה שבמידה והקלטות לא יועברו בין כולם, הן יתפרסמו באמצעי התקשורת.
במהלך לילה שלם, קליי מאזין לכל שלושה עשרה הקלטות של האנה, בעודו מסתובב בעיר ומבקר במקומות בהם התרחשו האירועים במטרה להבין אותם טוב יותר. בקלטות האנה חושפת את סיפורה הכואב שמוביל אותה לדיכאון, ולבסוף להחלטה לשים קץ לחייה. כמו כן, הקלטות חושפות לקליי את הסודות האפלים של חבריו ללימודים, שחלקם אחראים באופן ישיר להחלטתה של האנה.
המשך קריאה
  • ISBN: 9789655526790
  • גודל (עמ'): 250
  • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
  • Publishing Date: 25/08/2014
  • שם המחבר: ג'יי אשר
  • תורגם ע"י: יעל אכמון
  • זמין להשאלה: כן

ביקורות


"עם הקצב המהיר שלו וסצינות של כפיית מין ורכילות נעורים, הרומן פונה לקוראים צעירים, שגורסים כי הספר מעניק להם תובנות על חבריהם לספסל שאולי שוקלים להתאבד. 'לדעתי כל הרעיון בספר הוא להיזהר ממה שאתה עושה לאנשים, כי לעולם אתה לא יכול לדעת מה הוא עוברים', אמר כריסטיאן הארווי, תלמיד כיתה י' בן 15 מפורט שארלוט, פלורידה. 'אתה עשוי לפגוע באמת באנשים, אפילו בדברים שנראים לך מאוד קטנים'."

- מוטוקו ריץ', הניו יורק טיימס, 2009


ספר חזק, כואב ומומלץ ביותר לנוער, להוריהם, לאנשי החינוך באשר הם ולכל אדם שאכפת לו.

את הסיפור מספרים שני קולות – האחד הוא קולו הנוכח של קליי ג'נסן בן ה-15 והשני של חברתו לשכבה האנה בייקר, שקשר השתיקה ההרסני הוביל אותה אל דרך שאין ממנה חזרה. האנה השאירה אחריה קלטות בהן היא פונה ל-13 אנשים שונים שיעבירו אותן כמעין מכתב-שרשרת, בהן היא פורשת את סיפורה ומפרטת את שלוש עשרה הסיבות שבגללן בחרה לעשות מה שעשתה.

אנו נסחפים אחרי קליי ללילה שלם של האזנה בלי יכולת לעצור. קליי משוטט כל הלילה במקומות המוזכרים בקלטות, מקומות ביתיים ונורמטיביים לכאורה, שהאנה מסירה מעליהם את המעטה הרוגע וחושפת תחתיו נורמליזציה של בריונות, החפצה, פולשנות, צביעות ודורסנות. בזה אחר זה נטלו האירועים בכל פעם קצת מן העצמיות של האנה, עד הסוף הבלתי נמנע.

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו