הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.3
ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
1
5
1
0
שקשוק המפתחות
להשאלה

שקשוק המפתחות

פיליפ קלודל
להשאלה

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.3
ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
1
5
1
0

במקום 30 

18 

במקום 30 

18 

גודל (עמ'): 79
מו"ל: תמיר-סנדיק

תקציר

"מבטם של האנשים שהתברר להם שאני הולך לבית הכלא. הפתעה, תדהמה, חמלה. 'כמה אומץ יש לך ללכת לשם!'. לא ידעתי מה להשיב.
המבט סימן אותי כעוף מוזר, וכמעט, כן, כמעט, כחייזר. הייתי האיש שמדי שבוע נסע לעולם אחר. חשבתי אז על המבט שננעץ באדם שאומר: "אני יוצא מבית הכלא". אם אני כבר נחשבתי לחייזר, מה הם חשבו עליו?" שבוע אחר שבוע, במשך שתים-עשרה שנים, הגיע פיליפ קלודל ללמד אסירים בבית כלא. חודשים ספורים לאחר שסיים את עבודתו הבין קלודל שהמקום עדיין חי בתוכו ומשפיע על חייו. מתוך חוויה זו נולדו פסקאות קצרות המבטאות את השבר שהכלא יוצר בחייו של אדם.‎
המשך קריאה
  • ISBN: 9789657664049
  • גודל (עמ'): 79
  • מו"ל: תמיר-סנדיק
  • Publishing Date: 08/06/2014
  • שם המחבר: פיליפ קלודל
  • תורגם ע"י: שי סנדיק
  • זמין להשאלה: כן

ביקורות


בכישרון, ברגישות ובעדינות יוצאי דופן, ולפעמים גם בהומור, מצליח קלודל לתאר את הוויי החיים בבית הסוהר באופן חי ומוחשי, למרות המינימליזם שבכתיבתו. אין כאן שום רומנטיזציה של חיי הכלא, ולא נפקד גם מקומם של ההיבטים המכוערים והמזוהמים ביותר שלהם - הקולות, הריחות, החום והזיעה, הבורוּת, האכזריות, השרירותיות, הגזענות, הייאוש, האלימות הסתמית או המתוכננת, הסמים והאלכוהול, מעשי האונס, הרציחות וההתאבדויות בתוך הכלא, וכמובן הפשעים המחרידים שהמוסד הזה חב להם את קיומו.
הוא מאתגר את המצפן המוסרי של הקורא כאשר הוא מראה כיצד גם לפושעים האכזריים ביותר יש צד אנושי, ובו בזמן הוא אינו מסתיר את הרוע ואת הברוטליות של מעשי הפשע שהם ביצעו, ולא מייחס משמעות עמוקה להצהרות החרטה והחזרה בתשובה שלהם. וכפי שאין כאן שיפוט, אין גם התנשאות, ולא תחושה שהמספר הוא אדם טוב יותר או מוסרי יותר ממושאי הסיפור.

- יונתן גרוסמן, "וואלה!", 2014

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו