הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
33 דירוגים
4.3 ממוצע
1
0
2
4
3
3
4
5
5
21
0
עקורה
להשאלה

עקורה

נעמי נוביק
להשאלה

דרג ספר זה מתוך 5
33 דירוגים
4.3 ממוצע
1
0
2
4
3
3
4
5
5
21
0

במקום 45 

20.3 

במקום 45 

20.3 

גודל (עמ'): 529
מו"ל: נובה הוצאה לאור

תקציר

אגניישקה תמיד ידעה שהדרקון, המכשף שמגן על העמק שבו שוכן הכפר השלו שלה, ייקח את קאשה, חברתה הטובה. הדרקון לוקח נערה בת שבע-עשרה מהעמק כל עשר שנים, וקאשה היא היפה ביותר, המוכשרת ביותר, האמיצה ביותר.

אבל כשהדרקון מגיע לטקס הבחירה, הוא לא בוחר בקאשה. הוא בוחר באגניישקה.

"עקורה" הוא סיפור על שורשים ויער, על מסורת עממית לעומת ידע כתוב, על מה שנמצא מאחורי האופל של היער האפל. זה סיפורה של גיבורה נהדרת, שמגלה שיש בעצמה יותר מכפי שחשבה.

"עקורה" זכה בפרס לוקוס לספר הפנטזיה הטוב של השנה, בפרס נביולה לספר הטוב של השנה, בפרס הפנטזיה הבריטית לספר הטוב של השנה ובפרס הספרות המיתופואטית. הוא היה מועמד לפרס הוגו ולפרס הפנטזיה העולמית.

"פנטזיה מהנה מאוד, עם תחושה של קלאסיקה מודרנית". ניו יורק טיימס

"מרגש, שובר לב ומספק לחלוטין, 'עקורה' הוא ספר הפנטזיה שחיכיתי לו כל חיי". NPR

המשך קריאה
  • ISBN: 1396-3
  • גודל (עמ'): 529
  • מו"ל: נובה הוצאה לאור
  • Publishing Date: 05/12/2016
  • שם המחבר: נעמי נוביק
  • תורגם ע"י: יעל אכמון
  • זמין להשאלה: כן

ביקורות


המעשייה הכי מפתיעה ששמעתם

אגניישקה בת ה-17 היא הגיבורה הכי בלתי צפויה מאז בילבו באגינס. היא לא יפה, חזקה או חכמה במיוחד ועל פניו לא ייחודית בשום צורה.

לכן שום דבר לא יכול להסביר למה היא נלקחה אל טירת הדרקון במקום קאשה, חברתה הטובה, היפהפייה והמוכשרת, המתאימה לכך הרבה יותר. אבל זה בדיוק מה שקרה, ואגניישקה מוצאת את עצמה נסחפת לעולם שלא הכירה – או יותר נכון חשבה שהיא מכירה, אבל היא לא ידעה מה מתרחש מאחורי הקלעים.
זה נראה כמו עולם האגדות המוכר לנו – טירות, אבירים, כפרים שלוים, כישוף ומלחמות. אלא שבספרה של נוביק הנסיכה היא לא נסיכה, הדרקון הוא לא דרקון, וישנן דרכים רבות ומגוונות להשתמש בקסם.

ספר חובה לכל חובבי פנטזיה, שמנפץ את כל הציפיות ומגדיר מחדש את הז'אנר, פשוטו כמשמעו.

ספרה של נעמי נוביק זכה כמעט בכל פרס גדול שהיה לשנת 2016 להציע


על "עקורה", מאת ג'נבייב וולנטינמיי, סאנדיי בוק ריוויו, ניו יורק טיימס 28 במאי 2015

לעתים קרובות, קריאת ספר שמזכירה לך את הספרים האהובים מהילדות זו חוויה ספוגה בנוסטלגיה, לכל היותר: תזכורת מביכה מעט לזמנים שבהם סיפורי-התבגרות טמנו בחובם מפה מרהיבה של כל האפשרויות הפתוחות בפניך. אבל מתחת לסיפור הנהיר והישיר הזה והאווירה המיסטית בה הוא מתרחש, ניתן למצוא לפעמים סיפור מעט כאוטי יותר, שנוגע עמוק יותר המדבר גם אל מי שכבר חוו את החשכה ומבינים ששום מפה משורטטת לא תועיל כאן.

ב"עקורה" מאת נעמי נוביק מבססת המחברת את הסיפור שלה על המבנה המוכר של מעשייה ורומן חניכה – הנערה הכפרית נבחרת לשרת קוסם רב עוצמה, מגלה בתוכה את כוחות הקסם שלה בעוד היער האפל מזדחל אל סף הדלת – ועל היסודות האלה היא מוסיפה מספיק בשר כדי ליצור מהם יצור חדש ושונה לגמרי.

אגניישקה הפשוטה אך המוכשרת להפליא עשויה הייתה להסתכן בקלישאתיות-יתר, ועם זאת גם ללא ההתחכמויות של נוביק והמשחק שלה עם התבניות, אגניישקה היא מספרת כובשת, מתחבבת על הקוראים בכנות המפוכחת שלה, הגולשת מדי פעם אל עבר ההתפייטות.

הדמויות מלאות החיים שסביבה מהדהדות אף הן את הארכיטיפים של המעשיות, אך הן מעוגנות היטב במציאות על ידי פגמים ואמביוולנטיות המבגרים הן את הסיפור ואת העולם שבנתה נוביק. אפילו תיאור הקסם מעניק לקוראים מעין תחושה אורגנית, כזו שהייתם מצפים לחוש בטיול בעמק יפה בין כרמים ושדות. כאשר היער הנגוע משפיע על הבקר, למשל, האיכר לא שוחט את הפרות שלו מיד – למשפחתו אין מקור הכנסה אחר, והוא נואש כל כך עד שהוא דוחה את הקץ. אבל אפילו כשהכאוס משתולל בעקבות ההיסוס של אותו איכר, הכפריים האחרים לא מגדפים אותו. היצירה כולה מוחזקת בחוטים דקיקים של אמפתיה. שום דבר ביצירה הזו לא מרגיש מעיק או מאולץ; העלילה מתפתחת באותה המהירות שבה גדלים קוצי היער ומטילים את צלליהם, והקול המספר הבהול והתכליתי של אגניישקה הופך את "עקורה" ליצירת פנטזיה מהנה באווירה של קלאסיקה מודרנית.


לכתבה המקורית

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו